بافت تابلو فرش ماشینی

carpets-weave.jpg

همان گونه که می دانید فرش ها دارای انواع متفاوتی می باشند که تابلو فرش ها نیز یک نوع از آن ها هستند . و حتی می توان گفت که جزو محبوبترین فرش ها می باشند . فرش ها از دیرباز دارای جنبه های مختلفی بوده اند ، از جمله زیر انداز و تزیینی . که تابلو فرش ها جزو فرش های زینتی بوده و می باشند . تابلو فرش ها دارای دو نوع دست بافت و ماشینی هستند . بافت تابلو فرش علاوه بر ایران در کشور های دیگر نیز صورت می گیرد . مانند کشور های شرقی از جمله چین که در تابلو فرش های چینی بیشتر از طرح حیوانات استفاده می شود . ما قصد داریم در ادامه ی این مقاله توضیحاتی را درباره تابلو فرش های در اختیار شما قرار بدهیم .

تابلو فرش چیست ؟

به طور کلی تابلو فرش به فرش هایی گفته می شود که دارای ابعاد کوچیک تر از فرش می باشند و درون یک قاب قرار می گیرد و بر روی دیوار منازل نصب می شوند . تابلو فرش ها را در فهرست آثار فرهنگی به ثبت رسانده اند . با پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن دستگاه های صنعتی تحول بزرگی در نساجی کشور به خصوص در زمینه فرش رخ داد . امروزه نقشه ها را به وسیله کامپیوتر ها طراحی می کنند و سپس آن ها را به دستگاه ها می دهند برای بافت . تابلو فرش ها دارای طرفداران زیادی می باشند و از نظر قیمت نیز دارای قیمتی پایین تر از فرش ها هستند و می توان از آن ها در دکوراسیون منزل  استفاده کرد . تابلو فرش ها نیز مانند فرش های ماشینی دارای تراکم های متفاوتی از قبیل 700 شانه ، 1000 شانه و 1200شانه می باشند .

نقشه و طرح های تابلو فرش های ماشینی

طرح و نقشه هایی که در تابلو فرش ها بکار می روند عبارتند از حیوانات و پرندگان ، مینیاتور ، کوچه باغ ، نقاشی های خارجی ، کلاسیک ، نقاشی های ایرانی ، میوه ، گل، گلدان، تصاویر اشخاص ، آیات و اماکن مذهبی ، آثار باستانی ، آثار فانتزی ، زندگی عشایری ، تابلو فرش مناظر و غیره .

انواع تابلو فرش ها از نظر الیاف های بکار رفته در آن ها

تابلو فرش های اکریلیک :  در تابلو فرش هایی که از نخ های اکریلیک در آن ها استفاده می شود بیشتر طرح های مناظر طبیعی و آیات قرآنی بکار می رود .
تابلو فرش های ابریشمی : در تابلو فرش هایی که از الیاف ابریشمی استفاده می شود بسیار ظریف و ریز هستند و زیبایی چشمگیری دارند . تعداد شانه های که در آن ها استفاده می شود 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه است .
تابلو فرش ها با الیاف ترک : این نوع تابلو فرش ها جزو مرغوب ترین و بهترین می باشند و در آن ها از طرح های خاصی استفاده می شود .
همان گونه که بیان شد تابلو فرش های دارای دو نوع دست بافت و ماشینی می باشند . که نوع ماشینی خود به دو دسته تابلو فرش های بافت  و تابلو فرش های سابلیمیشن تقسیم می شوند . تابلو فرش های دست بافت مانند فرش های دست بافت دارای قیمت بالا تری می باشند . و هر چه از عمر آن ها بگذر ارزشمند تر می شوند اما تابلو فرش ماشینی این چنین نمی باشند یعنی با گذشت زمان ارزش آن ها کم تر می شود .
تابلو فرش های بافت : برای تولید این نوع از تابلو فرش ها ابتدا با کامپیوتر طراحی می شوند و سپس طرح ها را به دستگاه های بافنده می دهند برای بافت و آن طرح ها به وسیله دستگاه ها بافته می شوند .
تابلو فرش های سابلیمیشن : برای تولید تابلو فرش های سابلیمیشن ابتدا فرش ها را در اندازه مورد نظر و با تعداد شانه مشخصی با الیاف سفید رنگ می بافند و سپس طرح های مورد نظر را بر روی آن ها به وسیله دستگاه های چاپ مخصوص چاپ می کنند . می توان گفت که بین دو تابلو فرش بافت و سابلیمیشن تابلو فرش های بافت  بهتر می باشند زیرا زمانی که شما بر روی تابلو فرش های سابلیمیشن دست بکشید می توانید سفیدی را بین الیاف های آن ها مشاهده نمایید .

چند نکته برای خرید تابلو فرش ماشینی

برای پی بردن به جنس نخ بکار رفته در آن ها می توانید به چله های آن ها دقت نمایید . برای این که از درشت و یا ریز بودن الیاف های بکار رفته در آن ها و هچنین تعداد دقیقه شانه های آن ها پی ببرید بهتر است که به پشت آن ها دقت نمایید . در بعضی از تابلو فرش ها ممکن است برجستگی هایی را مشاهده نمایید برای ایجاد چنین برجستگی هایی ابتدا تابلو فرش ها بافته می شوند و سپس آن ها را رفو می کنند و این برجستکی ها توسط هنرمند رفو کننده ایجاد می شود نه در زمان بافت  . قیمت تابلو فرش ماشینی به جنس الیافی که در آن ها بکار رفته است و تعداد شانه های آن وابسته است . درباره تعداد شانه می توان گفت که به دلیل ظریف بودن تابلو فرش ها اکثرا دارای 1200 شانه می باشند و از بین تمامی آن ها تابلو فرش های ابریشمی گرانترین تابلو فرش ها می باشد . و همچنین جزو زیبا ترین و ظریف ترین تابلو فرش ها هستند .  برای نگهداری تابلو فرش باید از آن ها مراقب های ویژه ای انجام گیرد . به عنوان مثال هنگامی که آن ها را به دیوار می آویزید باید توجه نمایید که به تابلو فرش میخ را نکوبید زیرا این کار باعث می شود که تابلو فرش پاره شود . و اگر آن ها را بر روی دیوار استفاده نمی کنید هر گز آن ها را تا و یا لول نکنید . تابلو فرش ها به ندرت به شستشو نیاز پیدا می کنند برای تمیز کردن آن ها از یک دستمال تمیز استفاده کنید . شما می توانید برای تهیه بهترین تابلو فرش ها به فروشگاه کیان مراجعه نمایید و از تمامی طرح های آن ها دیدن و تابلو فرش مورد نظر خود را تهیه نمایید .

کلمات کلیدی مرتبط :
تابلو فرش های چینی, بافت تابلو فرش, تابلو فرش چیست, تابلو فرش سابلیمیشن, تابلو فرش بافت, قیمت تابلو فرش ماشینی, بهترین تابلو فرش
نـظـرات
*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی
گالری تابلو فرش در اصفهان
تولید بهترین تابلو فرش ها
برتری تابلو فرش ماشینی نسبت به تابلو فرش دستباف
تبدیل عکس به فرش با قیمت ارزان
راهنمای چاپ عکس روی تابلو فرش
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی : کاشان . آران و بیدگل ، شهرک صنعتی سلیمان صباحی ، فرعی 1 . کارخانه فرش کیان
دفتر فروش : اصفهان ، ملک شهر ، روبروی شهر بازی ملک شهر . خ ابوذر ، فروشگاه مرکزی شرکت فرش کیان
تلفن تماس : 03134212112
مشاوره و پشتیبانی : 09134313091 - 09128894232

ارتباط با کارشناسان ما