تفاوت تابلو فرش ماشینی با تابلو فرش دستبافت

handmade-pictorial-carpet.jpg

یکی از وسایل تزئینی که مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است ، تابلو فرش می باشد . اغلب افراد به منظور تزئین دیوار منازل خود از تابلو فرش ها با طرح های متفاوت و متناسب با سبک حاکم در خانه شان استفاده می نمایند . گاهی نیز از آن به عنوان هدیه ای ارزشمند استفاده می کنند . حال در این مقاله می خواهیم توضیحاتی در مورد تابلو فرش و خاستگاه آن ، انواع طرح های آن و تفاوت دو تابلو فرش ماشینی و دستبافت بیان داریم .

 

تابلو فرش چیست ؟

به فرش هایی که در ابعاد کوچک و استاندراد بافته می شود و در قابهایی از جنس چوب و فلز محصور می گردد و جنبه تزئینی دارد تابلو فرش می گویند . این محصول بر روی دیوار نصب می شود و در دو نوع دستبافت و ماشینی تولید می شود .

 

خاستگاه تابلو فرش

برای نخستین بار تابلو فرش دستبافت در شهر سردرود که از شهرهای واقع در شهرستان تبریز می باشد ، بافته و روانه بازار شد . شهر سردرود را پایتخت تابلو فرش دستبافت در جهان می دانند که جلوه گر هنر هنرمندان ایرانی است . در پی آن باید بیان داریم که اولین تابلو فرش ماشینی در شهرستان کاشان واقع در اصفهان بافته و تولید شده و به بازار عرضه گشت . در حال حاضر شهر کاشان را قطب و پایتخت بین المللی فرش و تابلو فرش ماشینی در سراسر جهان می دانند .

 

طرح های تابلو فرش ماشینی

در زمینه یک تابلو فرش از طرح های متفاوتی استفاده می شود که در ادامه به معرفی بعضی از آنها می پردازیم . تولید کنندگان طرح های متنوعی را در راستای رفع نیاز سلیقه های متفاوتی تولید می کنند . طرح های بافته شده در سطح تابلو فرش های عبارت است از طرح حیوانات ( طرحی از حیوانات مختلف در محل زندگیشان یا در حال شکار است ) ، طرح مذهبی ( در این نوع از محصولات معمولا آیاتی از قرآن و ... را مشاهده می نمایید ) ، طرح منظره ( در این تابلو فرش ها تصویری از جنگل ، کلبه و دریاچه و غیره را به تصویر کشیده اند ) ، طرح مینیاتور ( در این محصولات به طرزی ماهرانه تصاویری را با رنگ آمیزی خاص در زمینه تابلو فرش نقش زده اند ) ، طرح کلاسیک و طرح گل و میوه .

 

تابلو فرش دستبافت

برای بافت یک تابلو فرش به صورت دستبافت  ابتدا باید طرحی که تصمیم به بافتن آن داریم به دست طراحی بسپاریم تا آن را به صورت پیکسلی طراحی نموده و در نهایت روی کاغذهای مخصوص چاپ نماییم . پس از آن با استفاده از الیاف طبیعی اعم از کرک ، پشم ، ابریشم و پنبه بافنده نقشه را با دقت تمام بافته و آماده می کند . اساس انجام یک بافت خوب در تابلو فرش های دستبافت به صورت زیر می باشد که در ادامه بیان می نماییم ؛ در ابتدا باید دار قالی سالم و بدون هیچ گونه عیبی باشد پس از آن چله کشی باید صحیح و یکدست انجام بگیرد . مرحله بعد استفاده از پود نازک است و به میزان کافی آن را کشیدن و در آخر کنترل ارتفاع فرش به صورت دقیق می باشد . با رعایت بعضی نکات شما می توانید تابلو فرش دستبافت باکیفتی را بافته و تولید نمایید .

 

تابلو فرش ماشینی

برای بافت یک تابلو فرش ماشینی دو روش وجود دارد ، بافت و چاپ که هر یک به صورت مجزا توضیحی را می طلبد . در بافت تابلو فرش ماشینی بعد از آماده کردن نقشه با کمک استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری به کمک دستگاه های بافت آن را تولید می کنند . در چاپ تابلو فرش ماشینی نیز ابتدا تابلو فرش مورد نظر خود را با الیاف کاملا سفید بافته و پس از آن با بهره گیری از دستگاه های چاپ رنگ را به عمق الیاف تزریق می نمایند .

 

تفاوت فرش دستبافت با فرش ماشینی

در فرش دستبافت دوام و ماندگاری نسبت به نوع ماشینی بیشتر بوده و از ارزش بالاتری نیز برخودار است . تنوع طرح در تابلو فرش ها ماشینی بالاتر است و وضوح تصویر نیز بیشتر می باشد . تعداد رنگ به کار رفته در تابلو فرش دستبافت محدود بوده ولی در تابلو فرش ماشینی محدودیت ندارد . قیمت تابلو فرش ماشینی بسیار مناسب تر از تابلو فرش دستبافت می باشد به همین دلیل افراد گرایش بیشتری به سمت این محصول دارند .

 

خرید اینترنتی تابلو فرش

شما با مراجعه به فروشگاه اینترنتی فرش کیان می توانید با طرح هایی متفاوت و خاص روبرو شده و مشاهده نمایید . کلیه محصولات موجود در این سایت دارای ضمانت نامه معتبر به همراه بیمه نامه بوده و ارسال آن به صورت رایگان می باشد .

 

کلمات کلیدی مرتبط :
'خرید اینترنتی تابلو فرش' , 'قیمت تابلو فرش ماشینی' , 'طرح های تابلو فرش ماشینی' , 'تابلو فرش دستبافت'
نـظـرات
*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی
تابلو فرش سابلیمیشن
چاپ عکس روی تابلو فرش با کیفیت بسیار بالا
انواع تابلو فرش
تابلو فرش ارزان
بهترین چاپ عکس دلخواه روی تابلو فرش ماشینی
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی : کاشان . آران و بیدگل ، شهرک صنعتی سلیمان صباحی ، فرعی 1 . کارخانه فرش کیان
دفتر فروش : اصفهان ، ملک شهر ، روبروی شهر بازی ملک شهر . خ ابوذر ، فروشگاه مرکزی شرکت فرش کیان
تلفن تماس : 03134212112
مشاوره و پشتیبانی : 09134313091 - 09128894232

ارتباط با کارشناسان ما